Лікування травм плечового суглоба

Запорукою комфортного життя є можливість повноцінно рухатися, виконувати щоденні обов'язки і закривати власні потреби без обмежень і тим більше, болю. Травма плечового суглоба позбавляє нас від цих звичних радощів. Пошкодження плеча, одна з найпоширеніших причин звернення до травматолога. І це обумовлено будовою суглоба і обсягом складних рухів, які в ньому відбуваються.

боль в плечеПлечовий суглоб утворений голівкою плечової кістки, суглобової западиною лопатки і акроміону. Також суглоб має суглобову щілину. Для того, щоб забезпечити стабільність і вберегти плече від надмірних навантажень існують додаткові структури - м'язи ротаторної манжети (надостні, подостні, круглі і підлопаткові) і суглобова губа - вона збільшує площу суглобової западини. Все це захищає плечовий суглоб і запобігає зміщення головки плечової кістки під час здійснення активних рухів. У плечі можливі руху в трьох осях і трьох площинах:

  • приведення / відведення
  • згинання / розгинання
  • зовнішня і внутрішня ротація
  • кругові

Пошкодження в плечовому суглобі зустрічаються як у людей молодого віку, зокрема спортсменів, на тлі травм, так і у літніх, у яких проблеми з плечем виникають через вікових дегенеративних змін кісток і суглобів.

Які травми характерні для плечового суглоба?

Плече - складна і масивна структура, а також суглоб, один з найбільш вразливих до травм. Все тому, що площі його суглобових поверхонь значно відрізняються за розміром один від одного. Власне, найбільш поширеними причинами звернення до травматологічного пункту є:

травма плеча

  • Забій плеча
  • Розтягнення зв'язок плеча
  • Пошкодження ротаторної манжети (імпіджмент-синдром) і розриви губи
  • Розрив капсули суглоба
  • Вивих плеча
  • Переломи плечової кістки, зокрема хірургічної і анатомічної шийок, великого горбка

Всі пошкодження мають різну тактику діагностики та лікування.

 

Забій плеча

Зазвичай трапляються при впливі на суглоб механічного подразника невеликої сили і великої площі. Такі травми результат невдалих падінь на наведену руку, ударів об двері або домашні шафи, нанесення легких тілесних ушкоджень. Діагностуються при первинному огляді лікарем-травматологом.

При ударі плеча пацієнта турбує біль у суглобі, який посилюється при активних рухах, але не обмежує їх. Можливі підшкірні гематоми або садна. Для підтвердження діагнозу лікаря досить рентгенографії плечового суглоба для виключення кістково-травматичних змін.

Тактика лікування має на увазі обмеження рухів в суглобі, іммобілізацію, знеболюючу терапію.

Розтягнення зв'язок плеча, пошкодження ротаторної манжети (імпіджмент-синдром) і розриви губи і капсули суглоба

Ці ушкодження розвиваються внаслідок надмірних навантажень на плечовий суглоб. Структури, які складають каркас для плеча досить мобільні і завдяки цьому легко піддаються розтягування і надриву.

Клінічно виникає різкий біль, обмеження в рухливості плеча, неможливість здійснення активних рухів в одній або декількох осях, в залежності від травмованої структури. У разі, коли пошкоджується сухожилля двоголового м'яза плеча, характерною ознакою буде формування тугого м'язового валика - це скоротилися м'язи. Для візуалізації травмованої кінцівки вдаються до класичної рентгенографії, щоб виключити наявність кісткової травми. Наступним етапом буде узі плечового суглоба і ротаторної манжети. У рідкісних випадках, коли ультразвукова діагностика виявляється малоинформативна, застосовується мрт суглоба.

Лікування даної патології складається з іммобілізації, фізичного спокою і, при необхідності, знеболювальної терапії. Якщо має місце розрив капсули плеча, лікування буде включати в себе хірургічне втручання - артроскопію плечового суглоба.

Підвивих і вивих плеча

Найбільш поширений тип травми, ніж вивих будь-якого іншого суглоба, через анатомічні особливості. Динамічна нестабільність суглоба зумовлена вільною капсулою, яка з одного боку забезпечує можливість широко амплітудних рухів, а з іншого є фактором ризику отримання травм. Механізм травми - різкий сильний рух в будь-якій з осей. Внаслідок цього порушується співвідношення суглобових поверхонь, і головка плечової кістки не знаходиться в одній площині з суглобової западиною. Підвивих має на увазі лише часткове порушення конгруентності суглобових поверхонь.

вывих плечаВивихи плеча бувають:

  • Передні - зсув плечової кістки до переду. Найпоширеніший вид.
  • Задні - зміщення відповідно до заду.
  • Нижні - вивихнути кінцівку вимагає підтримки ззовні, її неможливо повернути в природне положення.

Будь-який з вивихів діагностується на підставі клінічної картини і рентгенографії плечового суглоба. Спостерігається видима деформація плеча, біль в суглобі, обмеження активних і пасивних рухів, набряк і міжтканинна гематома. Клініка підвивиху аналогічна, тільки менш виражена.

Лікування вивихів плеча складається з закритої репозиції, або вправляння, з подальшим обов'язковим накладенням пращевидной пов'язки і бандажа. Також призначається знеболювальна терапія. У певному відсотку випадків вивихи плеча рецидивують і тоді розвивається звичний вивих плеча. Лікувань такої патології тільки хірургічне.

Переломи плечової кістки

перелом плеча

Переломи розвиваються при короткочасному впливі механічного фактора великої сили: падіння на випрямлену руку, ривки з вагами, падіння з висоти, удари в плече. Найбільш уразливими точками плеча є анатомічна і хірургічна шийки, великий горбок. Переломи великого горбка розвиваються по типу відривних, виникають в результаті сильного напруги при внутрішньої ротації плеча. Діагностувати перелом плечової кістки можливо за наступними клінічними ознаками:

  • Різкий сильний біль в плечі
  • Набряк параартікулярних тканин
  • Деформація кінцівки
  • Наявність межтканевой гематоми
  • Відчуття крепитации уламків кістки
  • При відкритому переломі - стояння кісткових уламків в рані, деформація кінцівки

Для уточнення характеру, локалізації і обсягу пошкоджень використовують рентгенографію плеча. У складних ситуаціях може знадобитися комп'ютерна томографія.

Лікування буде залежати від характеру перелому.

Іноді, зсув плечової кістки під час вивиху або кісткових уламків при переломах, може стати причиною пошкодження судинно-нервового пучка плеча.

Внаслідок цього, з'являться:

  • Збліднення або гіперемія шкіри передпліччя, кисті
  • Похолодання кінцівки
  • Відчуття мурашок і «прострілів»

 

Чому за допомогою при травмах плеча звертаються в клініку Руденка?

Головне при пошкодженнях плечового суглоба - грамотний підхід до діагностики та максимально швидкий початок лікування. Чітке дотримання рекомендацій лікаря допоможе Вам швидше реабілітуватися після травми і повернеться до звичайного ритму життя. У нашій клініці: команда висококваліфікованих і досвідчених лікарів-травматологів, необхідне професійне обладнання та індивідуальний підхід до кожного пацієнта з обов'язковим дотриманням міжнародних протоколів діагностики та лікування. Все це Ви зможете отримати у нас, не турбуючись ні про що додатково.

Якщо у Вас виникли питання, ми з радістю відповімо Вам за номером телефону +38 (066) 8678727.

Будьте здорові, піклуйтеся про себе, а ми подбаємо про все інше.

Записатися на прийом до лікаря