Травми кульшового суглоба

 травма стегна З віком щільність кісткової тканини суттєво знижується. І це пов'язано з природним старінням організму, при якому погіршуються регенеративні здібності, різко зменшується кількість вологи в тканинах, уповільнюється активність клітинних процесів, змінюється гормональне тло людини. Закономірним наслідком цих змін завжди буде підвищений ризик переломів та інших травм стегна.

У молодих людей пошкодження стегнової кістки трапляються значно рідше, і, як правило, внаслідок дорожньо-транспортних пригод, сильних ударів, падіння з висоти. Крім цього кульшовий суглоб схильний до ударів, вивихів і розтягувань навколосуглобових тканин, як і будь-який інший суглоб..

При травмі стегна необхідно невідкладне звернення до лікаря ортопеда-травматолога у Запоріжжі. У клініці Руденка вчасно нададуть медичну допомогу, щоб не допустити ускладнень та максимально швидко відновити суглоб..

 

Які травми стегна зустрічаються?

 

Забій кульшового суглоба

 забій стегна

Зазвичай розвивається при помірному механічному вплив на область суглоба. У місці травми можуть виникнути гематоми, набряк м'яких тканин, локальна хворобливість. У разі сильного забиття, може бути крововилив у порожнину суглоба, який потребує пункції. Кістково-травматичних змін при забоях немає. Людина з такою травмою стегна не потребує госпіталізації, лікування зазвичай складається з динамічного спостереження та знеболюючих препаратів.

Розтягнення м'язів та зв'язок стегна

Розвивається цей вид травми як правило разом із забоєм або будь-яким іншим ушкодженням. Зазвичай таку травму отримують професійні спортсмени в процесі силових навантажень, але іноді вона зустрічається і в побуті. При розтягуванні м'язів або зв'язок стегна людини непокоїть різкий біль, який часто локалізований в одній точці, і як наслідок обмеження обсягу рухів в одній з площин. При цьому можливе осьове навантаження на кінцівку і її опорна функція не змінена. Лікування консервативне, спрямоване на знеболювання та іммобілізацію.

Вивих стегна

Така травма виникає унаслідок різкого одноразового механічного подразника, сила якого перевищує функціональні можливості суглоба. При вивиху порушується співвідношення суглобових поверхонь вертлюжної западини та головки стегнової кістки. Залежно від напрямку зміщеної головки, вивихи виділяють:

 вивих стегна

  • задньоверхній - клубовий, що зустрічається найчастіше
  • задньонижній – сідничний
  • передньоверхній - надлобковий
  • передньонижній – обтураторний
  • центральний - при переломах вертлюжної западини головка стегнової кістки занурюється в порожнину малого тазу

Вивих стегна – екстрена ситуація , потребує термінового втручання. Лікування полягає у зіставленні суглобових поверхонь під загальним знеболюванням з повною релаксацією м'язів. Центральний вивих стегна лікується за допомогою скелетного витягування.

Якщо вивих вчасно не був усунений, організм намагається максимально компенсувати таку травму розростанням сполучної тканини навколо суглоба та потовщенням зв'язкового апарату. Це дозволяє забезпечити мінімальну функціональність і не дозволити зміщеній кістці пошкодити навколосуглобові тканини та нервово-судинні пучки.

!!! Лікування застарілого вивиху лише хірургічне.

Переломи стегнової кістки

Залежно від того, чи пошкоджений шкірний покрив, вони бувають:

перелом стегна

  • Відкриті
  • Закриті

По зміщенню уламків:

  • Без усунення
  • Зі зміщенням

Як зрозуміти, чи є перелом стегнової кістки?

Існує кілька типових ознак, за якими впевнено можна визначити подібну травму:

  • Сильний больовий синдром
  • Неможливість активних рухів ногою
  • Симптом прилипшої п'яти

Неможливість відірвати ногу від поверхні

  • Симптом зовнішньої ротації

За рахунок усунення уламків стопа буде спрямована носком до зовнішньої сторони

  • Укорочення кінцівки

На вигляд постраждала нога буде явно коротша за іншу і це означає, що уламки кістки зміщені

  • Характерний хрускіт (крепітація) уламків кістки при пальпації ураженого місця
  • Наявність ушкодження на рентгенограмі

 

Перелом шийки бедра

Складно виділити травму кульшового суглоба, яка зустрічалася б частіше. Це класичне пошкодження, характерне для людей похилого віку. Найчастіше переломи шийки стегна зустрічаються у жінок, це пов'язано з настанням менопаузи та зниженням рівня естрогенів, які відповідають зокрема за щільність кісток. Механізм травми - нормальне падіння з висоти свого зростання. Цієї, на перший погляд несуттєвої, причини цілком достатньо, щоб людині похилого віку придбати серйозну перешкоду в її повсякденному житті.

Види переломів шийки стегна за розташуванням: перелом шийки бедра

  • Субкапітальний - лінія знаходиться відразу під головкою стегнової кістки
  • Трансцервікальний – лінія перетинає шию
  • Базисцервікальний - лінія знаходиться в основі шийки

Лікування переломів шийки стегна

У різних вікових категоріях пацієнтів використовуються різні тактики. Але основою методу вибору є можливість зрощення кістки без втручань. Чим більше у людини супутніх патологій або вона перебуває у вимушеному лежачому положенні, має велику вагу, онкологічний анамнез – тим менша ймовірність того, що перелом заживе сам. Чому так відбувається? Через анатомічні особливості ця ділянка кістки більше вразлива до таких ушкоджень, ніж будь-яка інша. І так як шия є ділянкою зі зниженим кровопостачанням, а при травмі додатково розриваються судини, і трофіка ураженої ділянки може припинитися, то зрощення іноді не відбувається взагалі. Основою зрощення шийки стегна є рання реабілітація та помірні дозовані фізичні навантаження.

У разі, коли самостійне зрощення перелому практично неможливе, успішно застосовується ендопротезування кульшового суглоба . У клініці Руденка фахівці-травматологи мають багаторічний досвід у таких операціях. У нашому медичному центрі професіоналами проводиться заміна суглобів на однополюсні або двополюсні протези.

Надмірний перелом стегнової кістки

При подібній травмі лінія перелому проходить через великий і малий рожна в проксимальному відділі стегнової кістки. Часто такий тип буває зі зміщенням та відривом малого рожна.

Перша допомога людині з переломом стегна

Оскільки стегнова кістка найбільша в організмі людини, має велику сітку кровопостачання та іннервації, і входить до складу найбільшого та критично важливого суглоба для організму людини, необхідно надавати вчасно та правильно першу допомогу при її переломах. Це допоможе уникнути неприємних ускладнень і суттєво допоможе у подальшому лікуванні та реабілітації.

Заходи, які варто застосувати одразу на місці травми стегна:

  • Ін'єкція знеболювального препарату
  • Огляд кінцівки щодо кровотечі та її зупинка
  • Фіксація пошкодженої кінцівки за допомогою шини Дітеріхса або модифікованої шини Крамера

Після першої допомоги обов'язково потрібно транспортувати людину до спеціалізованого закладу, де йому буде проведено повний огляд та надано повноцінну медичну допомогу.

Клініка Руденка – медичний заклад з високим рівнем довіри. Ми щодня допомогаємо людям з різними видами ушкоджень та травми стегна не виняток. Оперативність та професіоналізм – все, що необхідно для надання медичної допомоги з максимально успішним результатом. У клініці Руденко завжди готові подбати про Ваше здоров'я. Будь-яку додаткову інформацію можна отримати за номером телефону +38(067)8678727.

Записатися на прийом до лікаря